Kā jau lielākā daļa Ziemeļvalstu iedzīvotāju arī mēs šogad nolēmām drūmās rudens dienas iemainīt pret saulainām dienām Maltā.
Meklējot iedvesmu, ko ieplānot brauciena laikā, lielākā daļa meklējuma rezultātu piedāvāja apmeklēt muzejus, katedrāles un dažādas cita veida izklaides telpās.
Ieskaties kā laiku Maltā pavadījām mēs, jo akvāriumu, ko bijām atlikuši apmeklēšanai slikta laika gadījumā, tā arī neapmeklējām.
- Ko apskatīt Maltas Ziemeļu daļā
- Diena Valletā
- Nocietinājuma pilsēta – Mdina
- Brauciens ar prāmi uz Gozo
- Māla klintis – Clay cliffs in Mgarr
- Kur paēst Maltā
- Kopsavilkums par ceļojumu uz Maltu
Ierodamies novembra izskaņā; vietējiem šeit ar novembri sākas ziema, tas nozīmē mazākus pūļus tūristu iecienītās vietās, lētākas uzturēšanās izmaksas un, diemžēl – arīdzan mainīgākus laikapstākļus. Par cik bija dienas, kad laikapstākļi mainījās teju pa stundām, braucienam iesaku paņemt līdzi apģērbu gan saulainām dienām, gan arī sagatavoties lietainām un vējainām dienām.
Taču nenokar degunu, iespēja izbaudīt saulainu dienu ir diezgan augsta, jo gadā Maltā ir vidēji 300 saulainu dienu, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropā. Salīdzinājumam – Latvijā gadā vidēji 180 dienas ir nokrišņi, 44 dienas ir migla un tikai 72 dienas ir saulainas; ne mirkli nav šaubu, kāpēc cilvēki pie mums ir tik drūmi.
Ko apskatīt Maltas Ziemeļu daļā
Šīs nedēļas dzīvesvietu izvēlājāmies St. Paul’s Bay pilsētā; ar ziemeļu reģionu arī sākām mūsu Maltas iepazīšanu.
Neatkarīgi no tā, vai esi starp tiem, kas no savas bērnības atceras Popeye multeni, vai varbūt pat filmu, šīs filmas vajadzībām uzceltais ciemats noteikti ir apmeklēšanas vērts. No attāluma noslēps citu skatam, bet ieraugot tas izsauks garantētu apbrīnu ikviena acīs – klinšu un vidussjūras ieskauts ciems.
Kartē, netālu no Popeye ciemata, pamanījām Paradise Bay pludmali, ja reiz esam šajā pusē, vietu, ar tādu nosaukumu būtu grēks neapskatīt. Vai redzētais attaisnoja nosaukumam uzliktās ekspektācijas? Būt šādā pludmalē diviem vien, saulrieta laikā – kaut kas paradīzei pietuvināts jau tas tiešām bija.
Viens no mīnusiem ziemai – satumst salīdzinoši agri un strauji, līdz ar saules norietēšanu teju uzreiz iestājas nakts. Mēs centāmies dienu uzsākt nedaudz ātrāk kā ierasts ceļojumu laikā, vakara tumšajai daļai atstājot mājupceļu un vakariņošanu.
Diena Valletā
Uz Valletu nolēmām doties piektdienā un bija sajūta, ka arī vietējie sāk izbaudīt tuvojošos nedēļas nogali. Tas tikai lika nojaust kāda varētu būt atmosfēra karstās vasaras naktī, kad šajās šaurajās ielās noteikti kūsā dzīvība; šis bija viens no mirkļiem, kad sapratu, ka Maltā noteikti ir jāatgriežas.
Pēc izsmalcināta interjera un gadu desmitiem izturējušām garšām desertos, dodies uz Caffe Cordina – tā ir Maltas ikoniskākā kafejnīca, kas atrodas Valletas pašā sirdī. Bet ņem vērā, ka šī noteikti nebūs vieta, kur klusumā un mierā nobaudīt desertu, tā drīzāk atgādināja nebeidzamu kņadu ar steidzīgiem viesmīļiem un trokšņainiem tūristiem.
Mēs, kas no pilsētām ātri nogurst, Valletas iepazīšanai iekļāvām arī divus tās izslavētos dārzus – Lower Barrakka un Upper Barrakka.
Lower Barrakka dārzu izdaiļo sezonālie apstādījumi un vairākas statujas, kā arī, no tā pavēras lielisks skats uz jūras ieeju lielajā ostā (the Grand Harbour).
Savukārt no Upper Barrakka dārza varēsiet baudīt brīnišķīgu skatu uz Maltas trīs pilsētām (Three cities of Malta – Vittoriosa, Senglea and Cospicua). Šis dārzs būs populārāks kā iepriekš minētais, tas piesaista ne tikai ar skaisto dabu, bet arīdzan ar savu vēsturi. Divreiz dienā, izņemot svētdienas, apmeklētāji var vērot lielgabalu šaušanu no zemāk esošā Saluting Battery.
Diemžēl Maltas trīs pilsētu iepazīšanu atstājām nākamajam braucienam uz Maltu, tā vietā devāmies pretējā virziemā – uz Sliemu. Viens no mērķiem bija nobaudīt izslavinātās Maltas kanēļmaizītes.
Cinamonbuns – bija garšīgi, bet ne tik ļoti, lai es paņemtu papildporciju līdzņemšanai un ierindotu to starp svarīgākajām lietām Maltā.
Nocietinājuma pilsēta – Mdina
Nākamajā dienā apmeklējām Mdinu, tā ir nocietināta pilsēta Maltas ziemeļu reģionā, kas kalpoja par salas galvaspilsētu no senatnes līdz viduslaikiem.
Lai gan mūsdienās tas ir populārs apskates objekts, starp nocietinājuma sienām joprojām atrodas pilsēta ar iedzīvotājiem un to mājvietām (par to vēsta arī uz māju sienām izvietotās norādes, kas aicina respektēt vietējo iedzīvotāju mieru).
Lai arī Valleta bija pilsēta ar savu šarmu, manuprāt, Mdina ir fotogēniskāka un autentiskāka – it kā tiešām nodotu senatnīgās galvaspilsētas sajūtas.
Laikapstākļu ziņā šajā dienā zeme griezās kopā ar debesīm – ļoti spēcīgs vējš, kas brīžiem mijās ar tikpat spēcīgu lietu, bet kā visiem zināms, šādā laikā iespējams arī novērot neaprakstāmi skaistus skatus dabā, tieši tādus noķērām aizbraucot uz Dingli Cliffs.
Lai gan manā dienas plānā ietilpa arī apmeklēt Blue Grotto, mana saprātīgā balss aka vīrs pierunāja braukt atpakaļ (sabiedriskais transports šajā salas daļā kursēja ļoti reti un pastāvēja ļoti augsta iespēja izlīt līdz kaulam).
Brauciens ar prāmi uz Gozo
Svētdienā devāmies izpētīt Gozo salu. Lielākoties uz Gozo un Comino salām dodas, lai baudītu Blue Lagoon skatus un nopeldētos kristāldzidrajā ūdenī, bet šķiet mēs tur guvām autentisku sajūtu par Maltu. Arī sastaptie vietējie iedzīvotāji šķita ļoti draudzīgi un pretimnākoši.
Neatkarīgi no laika, kad plāno apmeklēt Gozo salu, apskatei noteikti iekļauj Tal-Mixta – alu, no kuras paveras brīnumains skats. Mums ļoti paveicās, jo ieradāmies pirms diviem pilniem tūristu autobusiem. Katrā ziņā, ziemas mēneši noteikti ir īstais laiks, kad doties uz Maltu, ja vēlies apmeklēt populāras tūristu vietas un uzņemt bildes ar salīdzinoši maz vai nemaz tūristiem.
No alas ved taka uz Ir-Ramla l-Hamra pludmali, kas ir ne tikai salas lielākā pludmale, bet izceļas arī ar tās zīmīgi sarkanajām smiltīm.
*Ja plāno salu apskatīt ar kājām, noteikti nodrošinies ar uzkodām vai jau iepriekš pārliecinies, ka izvēlētajā maršrutā būs kāds veikals vai ēstuve. Aktīvās sezonas laikā piedāvājums iespējams ir nedaudz plašāks, bet mūsu pastaigas laikā mēs tā arī nepagājām garām nevienam veikaliņam vai ēstuvei.
Māla klintis – Clay cliffs in Mgarr
Malta viennozīmīgi ir ideāls galamērķis dabas mīļotājiem – ikviena krasta daļa, kurā pabijām bija skaista, bet šī vieta pārspēja visu iepriekš redzēto. Brauciena galamērķis – Golden Bay pludmale. Par cik laiks nebija tāds, lai gulētu pludmalē un mums nebija nepieciešamā aprīkojuma, lai snorkelētu (šajā pludmalē tam bija speciāli norobežota zona), nolēmām izpētīt apkārti.
Un šī nejaušā pastaiga mūs aizveda līdz iepriekš neredzētam dārgumam – māla klintīm (Clay cliffs). Šeit aiz katra pagrieziena un jauna skatu līmeņa mūs pavadīja “wow! cik skaisti!” izsaucieni.
Šeit ir arī vairāki marķēti pārgājienu maršruti, kurus, diemžēl, nesagatavotības un laika ierobežojuma dēļ, arī nācās atlikt uz nākamo brauciena reizi.
Kur paēst Maltā
Ja vien iespējams, ieteiktu izvairīties no viesnīcas un ēdināšans ķēdes restorāniem – ēdiens visās vietās šķita ļoti līdzīgs un bez izteikta rakstura. Tā vietā ieteiktu doties tālāk no tūristu populārām ielām, kas nereti aizved līdz mazām, bet ļoti omulīgām vietām, kas garantēs nobaudīt vietējās virtuves ēdienus ne tikai pēc to nosaukuma, bet arī pēc garšas niansēm.
No apmeklētajām vietām izcelšu trīs, kuras pie iespējas apmeklētu atkārtoti.
Zizzka kitchen Valletā.
Chalk caffe, Ir-Rabat (blakus Mdinai) – šaura, bet ļoti mājīga vieta ar izcili gardām kūkām. Šajā vietā es būtu gribējusi nogaršot ikvienu no kūkām. Ļoti!
Michele’s Cafe & Restaurant, St. Paul’s Bay.
Kopsavilkums par ceļojumu uz Maltu
+ Zemākas dzīvošanas izmaksas (balstoties uz mūsu izmaksām par viesnīcu, salīdzinājumā ar Booking piedāvājumu vasaras mēnešiem).
+ Mazāk cilvēku populāros tūristu objektos, kas ļauj gan izbaudīt vietu, gan uzņemt bildes bez svešu cilvēku klātbūtnes.
+ Ērts transports, izmantojot arī ūdens transportu, t.sk. nokļūšanai uz galvaspilsētu – Valletu un salām – Gozo un Cominu.
+ Malta atstāja ļoti drošu iespaidu – pēc datiem Maltā ir zems noziedzības līmenis un nav teroru uzbrukumu vai draudu.
– Neprognozējamāki laikapstākļi; nepieciešams līdzi paņemt dažādāka veida apģērbu.
– Īsāks dienas gaišais laiks – ziemā satumst salīdzinoši agri un strauji.
Summ up – Malta ir lielisks galamērķis, kuru ieplānot ziemas mēnešos un noteikti arī jebkurā citā gadalaikā, jo, manuprāt, jēdziens nesezona vai beztūristu sezona ir termins, kas jāaizmirst. Ikvienā brīvi pieejamā galamērķī jebkurā laikā var būt salīdzinoši daudz tūristu vai pretēji – pilnīga vientulība, šo norakstīšu uz veiksmes faktoru.
Būs, kuri apgalvos, ka Malta ir maza un tur nav ko darīt, bet patiesībā salas salīdzinoši mazā teritorija varēs apmierināt plašu vēlmju spektru. Un par cik National Geographic sarakstā “30 aizraujošākie galamērķi, ko apmeklēt 2024. gadā” ir iekļāvuši arī Valletu Maltā, tad iespējams šis ir lielisks mirklis, kad sākt plānot savu Maltas piedzīvojumu.
Atbildēt